Parafia św. Wawrzyńca

ul. św Wawrzyńca 8

62-200 Gniezno

tel. 61 426-15-57

PKO BP SA Oddział Gniezno

84 1020 4115 0000 9902 0051 3192

 


    Kanał Parafii Św. Wawrzyńca w serwisie     Transmisje z naszej parafii

            


 

Życzenia Imieninowe dla ks. Tomasza

W dniu 22 września wikariusz naszej parafii ks. Tomasz Zakrzewski obchodził święto swojego patrona św. Tomasza z Villanueva. Na wieczornej Mszy św. sprawowanej w intencji ks. Tomasza, solenizant otrzymał serdeczne życzenia i kwiaty od Matek Różańcowych, pracowników parafii oraz lektorów i ministrantów.

Księdzu Tomaszowi życzymy wielu łask bożych i opieki Matki Bożej.

Święty Tomasz z Villanueva, OSA, Tomás García Martínez (ur. 1486 w Fuenllana - Prowincji Ciudad Real, zm. 8 września 1555 roku w Walencji) – święty Kościoła katolickiego, arcybiskup Walencji.

Tomasz urodził się w rodzinie szlacheckiej Alfonsa Tomasza Garcia i Łucji Martínez Castellanos w Królestwie Kastylii, wynosząc z domu wraz z wychowaniem miłosierdzie dla biednych.

Studia filozoficzno-teologiczno-humanistyczne na uniwersytecie Alcalá rozpoczął w 1502 roku. Uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych w założonym przez kardynała Franciszka Jiméneza Kolegium św. Ildefonsa. Po ukończeniu studiów (1512 roku) został profesorem filozofii na uniwersytecie Alcalá, a w 1516 roku odmówił zaproszeniu do prowadzenia wykładów w Salamance, gdyż 21 listopada wstąpił do nowicjatu augustianów.

W 1518 roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął działalność duszpasterską. Zasłynął jako kaznodzieja. Posłuszeństwo regule zakonu i aktywność w życiu wspólnoty zaowocowały piastowaniem stanowisk przełożonego w Salamance, Burgos i Valladolid. Jako wizytator prowincji kastylijskiej dokonał jej reformy. W następnych latach pełnił obowiązki prowincjała w prowincji andaluzyjskiej i kastylijskiej. Wykładał teologię na uniwersytecie w Salamance w Kolegium augustiańskim, a w październiku 1544 na wniosek króla Karola V Habsburga papież Paweł III powołał go na stolicę biskupią Walencji, na której zasiadł z tytułem arcybiskupa.

Żyjąc w ubóstwie cieszył się wielkim zaufaniem współbraci i stał się godnym naśladowania przykładem pobożności i prostoty. Tomasz był autorem komentarzy do Pieśni nad pieśniami, kazań maryjnych i sześciu utworów o charakterze ascetyczno-kaznodziejskim w języku kastylijskim. Jego dzieła – sześć tomów Opera omnia (po łacinie) zostały opublikowane w Manili w 1881. Określany był mianem Apostoła Hiszpanii.

Kanonizacji Tomasza z Villanueva dokonał w 1658 roku papież Aleksander VII.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 22 września.

 

Źródło: Wikipedia


Copyright © 2018 Parafia św. Wawrzyńca Gniezno. All Rights Reserved.