Dzisiaj jest: 24 Listopad 2017    |    Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman
Start Wnętrze kościoła

OPIS WNĘTRZA KOŚCIOŁA ŚW. WAWRZYŃCA w GNIEŹNIE 

 

 

  Wnętrze kościoła św. Wawrzyńca składa się z prezbiterium, nawy głównej i 2 naw bocznych.

 

  W prezbiterium znajduje się ołtarz główny – ufundowany przez A. Rogowskiego, wykonany z drzewa, zdobny w dwa wysmukłe pilastry w stylu jońskim. Ołtarz zbudował rzeźbiarz – Franciszek Burek z Gniezna według projektu architekta Michałowskiego. Umieszczony jest w nim obraz św. Wawrzyńca – patrona kościoła rozdającego jałmużnę ubogim i wskazującego na nich jako na skarby Kościoła. Obraz został namalowany przez artystę – malarza Józefa Oźmina z Poznania. Z jednej strony obrazu znajduje się figura św. Kazimierza Królewicza (dłuta rzeźbiarza Kaima), a z drugiej strony św. Stanisława Kostki (dłuta rzeźbiarza Rachelskiego).

 

  Obecnie prezbiterium dostosowane jest do wymogów odnowionej liturgii /ołtarz twarzą do ludu, miejsce przewodniczenia, lektorium. Po obu stronach prezbiterium znajdują się zabytkowe stalle – pięknie zdobione. Tę część kościoła kończy rzeźbiona balustrada. Stalle i balustradę wykonał rzeźbiarz Burek według projektu Michałowskiego.

  W bocznej nawie północnej mieści się ołtarz Opatrzności Bożej – fundacji Springmannowej – z obrazem Bożej Opatrzności malowanym przez artystę Józefa Oźmina.

  Nad zakrystią znajduje się kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej z dwustronnym ołtarzem, z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej (piękna mozaika) po jednej i z rzeźbioną figurą Matki Boskiej Bolesnej po drugiej stronie.

  W bocznej nawie południowej jest kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
z drewnianym ołtarzem i figurą Serca Jezusowego (wykonał ją rzeźbiarz Kaim). W tejże samej nawie znajduje się ołtarz Świętego Krzyża wykonany w roku 1949 przez rzeźbiarza Edmunda Krzyżanowskiego z Gniezna według projektu architekta Michałowskiego – z zabytkowym Krucyfiksem (rzeźba w drzewie).

  Na ścianach kościoła umieszczone są obrazy: Matki Bożej Jasnogórskiej, św. Józefa, św. Judy Tadeusza, św. Antoniego, św. Maksymiliana Marii Kolbego, Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. O. Pio, św. S. Faustyny Kowalskiej, Bł. Jana Pawła II, Bł. Ks. Prob. Stanisława Kubskiego oraz stacje Drogi Krzyżowej.

 

  W kościele znajduje się też 5 tablic pamiątkowych:

1.Biskupa Zygmunta Czyżowskiego – sufragana płockiego (r.1660),

2.Ks. Proboszcza Mieczysława Bielawskiego (r.1924),

3.Ks. Proboszcza Józefa Chilomera z portretem w brązie (r.1947),

4.Św. S. Faustyny Kowalskiej,

5.Bł. Ks. Stanisława Kubskiego.

 

  Okna ozdobione są witrażami przedstawiającymi: św. Zygmunta, Bł. Bronisławę, Pana Jezusa wśród dzieci, 12-letniego Pana Jezusa w świątyni, św. Leona, św. Antoniego Pustelnika, św. Kazimierza, Bł. Jolenty, św. Barbary, św. Jana Chrzciciela, Baranka Wielkanocnego, Bł. Bogumiła, św. Józefa, św. Jana Vianney’a, św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Nadto w kościele znajdują się: chrzcielnica (bogato zdobiona), organy i 6 konfesjonałów.

Posadzka kościoła jest kamienna.

(wkrótce zamieścimy zdjęcia)

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday72
mod_vvisit_counterYesterday702
mod_vvisit_counterThis week2826
mod_vvisit_counterLast week4264
mod_vvisit_counterThis month14681
mod_vvisit_counterLast month20291
mod_vvisit_counterAll days1477921

We have: 45 guests online
Your IP: 54.80.227.189
 , 
Today: Lis 24, 2017

Liturgia na dziś

Prezentacje Multimedialne

xxx43515904