Dzisiaj jest: 28 Maj 2018    |    Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Start Archiwum SL

Wyjazd wakacyjny 2011.

Grupa ministrantów i lektorów z parafii pod wezwaniem Św. Wawrzyńca w Gnieźnie pod opieką księdza Bogumiła Czulińskiego i wykwalifikowanych opiekunów od 4 do 9 lipca  br. odpoczywała na wakacyjnym wyjeździe.


Trasa wycieczki prowadziła przez Kraków – Zakopane – Wieliczkę. W programie zapewniono wiele atrakcji m.in. zwiedzanie Krakowa ( Katedra na Wawelu, Rynek Główny, kościół Mariacki, dziedziniec Collegium Maius) oraz kopalni i muzeum soli w Wieliczce. W czasie wycieczki nie zabrakło wypadów na szlaki górskie m.in. do Morskiego Oka, jaskini Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej, na pasmo Gubałowskie. Ważnymi punktami programu były Msze Święte i zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, a w drodze powrotnej Sanktuarium  Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W czasie modlitwy pamiętano o najbliższych i wszystkich tych, którzy pomogli zorganizować ten wyjazdowy odpoczynek dla dzieci i młodzieży.
Celem wyjazdu był odpoczynek i poznanie nowych miejsc, ale przede wszystkim codzienna wspólna modlitwa jednocząca służbę liturgiczną. Wspólne działanie w otoczeniu innym niż na co dzień,  dało okazję do lepszego poznania siebie nawzajem.

 

Spotkanie opłatkowe Służby Liturgicznej.

W dniu 18 grudnia o godzinie 16 w Domu Katechetycznym odbyło się spotkanie opłatkowe lektorów, ministrantów, kandydatów i ich rodzin z opiekunem księdzem Bogumiłem. Swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz Proboszcz. Spotkanie rozpoczęło się od fragmentu z Pisma Świętego i śpiewu kolędy. W pięknych słowach ksiądz Proboszcz złożył obecnym życzenia, po czym wszyscy łamali się opłatkiem. Było wiele życzeń i serdecznych słów. Następne wspólne chwile zgromadzeni spędzili przy wspólnym stole zajadając się pysznymi wypiekami, owocami i innymi słodkościami. We wspólnym gronie śpiewane były polskie kolędy. Wysłuchaliśmy także pięknego wykonania kolęd na skrzypcach, które zaprezentował Mateusz, jeden z naszych ministrantów. Ponieważ czas świąteczny powiązany jest z tradycją  podarunków, nie zabrakło i teraz świątecznych upominków. Ksiądz Bogumił miał przygotowane słodkości dla swoich podopiecznych. Wywołały one wiele radości i uśmiech na twarzy nawet lektorów, którzy nie spodziewali się, że dla nich również coś znajdzie się pod choinką. Chłopcy ze Służby Liturgicznej również przygotowali drobne świąteczne upominki dla księdza opiekuna oraz pozostałych kapłanów. Wszystkim, którzy przyczynili się do tak uroczystej oprawy naszego spotkania bardzo dziękujemy.

 

Lektor kto to taki?

Lektor - chrześcijanin powołany do funkcji czytania Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. W Kościele Katolickim odczytuje lekcje z Pisma św. (nie zaś Ewangelię); może w braku diakona czy też kantora zapowiadać wezwania modlitwy powszechnej, a także wykonać psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście, gdy nie ma diakona, może także wnieść Księgę Ewangelii (Ewangeliarz).

Niekiedy, zważywszy na okoliczności, dopuszcza się możliwość sprawowania tych czynności podczas liturgii przez świeckich, niebędących ustanowionymi do tego przez władzę kościelną. Wówczas lektorom powierza się troskę o prawidłowe przygotowanie tych osób.

Stopień formacji ministranta (Ministrant Słowa Bożego)

Odczytywanie słowa Bożego w liturgii powierza się także odpowiednio przygotowanym ministrantom, jednakże, jak czytamy w Instrukcji Episkopatu Polski w sprawie udzielania posługi lektora i akolity świeckim mężczyznom z dnia 2 X 2007 r.[7] , w pkt 10. czytamy: "Należy odróżnić praktykę błogosławienia młodych chłopców do czytania słowa Bożego od posługi lektora. Nie otrzymują oni posługi lektoratu, lecz błogosławieństwo do spełnienia funkcji czytania słowa Bożego w podczas liturgii."

Kurs lektorski dla ministrantów jest organizowany w Polsce przez diecezjalnych i dekanalnych duszpasterzy służby liturgicznej, i trwa zazwyczaj około roku. Obejmuje wykłady z podstaw liturgiki, biblistyki i teologii, a także warsztaty z fonetyki i śpiewu. Kończy się udzieleniem przez kapłana błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora, odczytanego z Agendy liturgicznej oraz wręczeniem księgi Pisma Świętego-nie zawsze się to stosuje ze względów materialnych.

Podobny kurs może (a nawet jest to wskazane, gdy funkcja lektora jest jej powierzona na dłuższy czas) odbyć także kobieta.

Biskupi, mając prawo zaadaptowania szat liturgicznych do lokalnych potrzeb, w niektórych diecezjach w Polsce wyrazili zgodę, by ustanowieni lektorzy, niebędący alumnami seminarium, jak i pobłogosławieni do funkcji lektora ministranci, nosili na albie tzw. krzyż lektorski.

Funkcja w liturgii

Lektorem nazywamy ponadto każdego z wiernych, który wykonuje podczas Mszy świętej funkcje przewidziane dla lektora.

Prawo Kościelne dopuszcza, by w razie potrzeby, czytania mszalne wykonywali także wierni, którzy nie zostali ustanowieni lektorami, ani nie ukończyli Kursu Lektorskiego. Nie wymaga się od nich używania szat liturgicznych.

źródło: Wikipedia.

Zbiórka sportowo-mikołajkowa.

W dniu 26 listopada odbyła się okolicznościowa zbiórka ministrantów. Korzystając z gościnności parafii Chrystusa Wieczystego Kapłana chłopcy z naszej parafii mogli na sportowo spędzić sobotnie przedpołudnie. Rozegrali mini turniej tenisa stołowego. Po zaciętej walce zostali wyłonieni zwycięzcy. Ponieważ wysokość stołu pimpongowego oraz nieznaczny brak umiejętności okiełznania rakietki, o piłeczce nie wspominając, nie każdemu pozwolił wziąć udział w turnieju młodsza część braci ministranckiej z wrodzoną kreatywnością zorganizowała sobie własne zajęcia sportowe. Do czołowych dziedzin należały: rozgrywki mini piłką, bieg przeszkadzający wokół stołów i uczestników turnieju oraz inne rodzaje aktywności ruchowej. Należy zaznaczyć, iż wszystkie te ekstremalne wyczyny były odpowiednio tłumione i nadzorowane przez osoby sprawujące pieczę nad całym zespołem sportowym. Mimo wszelkich przeszkód turniej udało się rozegrać i końcowa klasyfikacja ukształtowała się następująco:

1. pierwsze miejsce - Jacek

2. drugie miejsce - Paweł

3. trzecie miejsce - Krystian

4. czwarte miejsce - Mateusz

 

 

 

 

 

 

Zwycięzcy turnieju nagrodzeni zostali słodki nagrodami. Wszyscy pozostali uczestnicy spotkania również zaraz po zmaganiach sportowych otrzymali słodkości, które pozwoliły im zregenerować ubytek energii.

Ponieważ zbliża się czas Mikołajkowy opiekun, ksiądz Bogumił przygotował dla każdego ministranta miły podarunek. Wszyscy uczestnicy zbiórki byli zadowoleni i uśmiechnięci.

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z tego spotkania.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday342
mod_vvisit_counterYesterday728
mod_vvisit_counterThis week1070
mod_vvisit_counterLast week5886
mod_vvisit_counterThis month27993
mod_vvisit_counterLast month27835
mod_vvisit_counterAll days1649249

We have: 59 guests online
Your IP: 23.20.7.34
 , 
Today: Maj 28, 2018

Liturgia na dziś

Prezentacje Multimedialne